Sebedůvěra x Sebevědomí

28.03.2021

Dva pojmy, který se místy zaměňují. Není divu. Jsou si totiž v něčem velmi podobné. Přesto při sportovním výkonu mohou hrát jinou roli. A nejen při sportovním, ale pro někoho i v osobním životě. Často totiž sportovci slýchají, že si musí věřit a že musí mít vysoké sebevědomí.

Minule jsem příklady uváděl na golfu. Snad vás to neodradí, ale dnes mám chuť je uvést na příkladu discgolfu, protože jak jsem psal minule, je mi teď nejbližší. A pokud by to někomu z toho nebylo jasné, klidně se mi ozvěte a já vám to rád vysvětlím na jiném sportu. Nejdříve bychom se na zmíněné pojmy podívali do psychologického slovníku Hartla a Hartlové a našli bychom tam tyto dvě definice.

Sebedůvěra = kladný postoj člověka k sobě samému, svým možnostem a výkonnosti

Sebevědomí = sebedůvěra, vědomí vlastní ceny, kvalit a schopností, provázané vírou v úspěšnost budoucích výkonů

Obzvlášť definice sebevědomí je velmi podobná sebedůvěře, když se v definici sebevědomí uvádí slovo sebedůvěra, ale jak jsem zmínil hned na začátku, tak hrají jinou roli a já se vám pokusím vysvětlit, jaké v nich vidím rozdíly a snad by vám to i mohlo pomoci při vašich výkonech.

Sebedůvěra

Rozdělíme-li si slovo sebedůvěra na dvě slova, dostaneme slovo sebe a slovo důvěra. Na tom není nic složitého. Pokud to vztáhneme na sportovce, tak je to o důvěře ve vlastní schopnosti. To znamená, že pokud by discgolfista šel puttovat, je potřeba věřit v sebe, že putt promění, jinak by to mohlo snížit naše šance putt proměnit. Většina z nás zná ten pocit, kdy je před námi 5metrový putt, ale do hlavy se nám vkrade myšlenka, že putt asi neproměním a ono taky ne, jaké to překvapení. Známe ale i ten druhý okamžik, kdy stojíme na 15 metrech a v hlavě nemáme jinou myšlenku, než že putt proměním a vy ho opravdu proměníte a pak si říkáte, proč to tak nemůže být vždy. A k tomu se dostaneme v druhý části.

Sebevědomí

Opět, když si rozdělíme slovo sebevědomí, dostaneme dvě slova, sebe a vědomí. To už nám ale říká trochu něco jiné než definice na začátku článku. Znamená to totiž, že jsme si vědomi svých vlastních schopností, a to může hrát velkou roli v tom, jak se nám bude na turnaji nebo v nějakém zápase dařit. Tam totiž naše sebevědomí hraje stejně důležitou roli jako sebedůvěra. Proč?

Začněme trochu od začátku a pojďme se podívat do tréninku. Jste na tréninku a většinu času házíte svůj driver 100 metrů. Někdy 90, někdy 110, ale většinu času se vám daří házet kolem té stovky. Jednou za čas vám "ujede" ruka a hodíte 130 metrů nebo dokonce 140! Wow. To je skvělý výsledek, ale taky to může dost zamávat s tím, co od sebe čekáte.

Druhý příklad. Jste na tréninku na hranici kruhu, to znamená 10 metrů od koše. Na tréninku ho proměníte většinou v 33 % (1/3) případů. To nemusí být špatný výsledek, i když je pochopitelně prostor pro zlepšení, ale to chce spoustu času a tréninku, a to není cílem článku. Teď přejděme k turnaji.

Začíná turnaj. Začínáte na první jamce, povede se vám drive a jste na deseti metrech. Putt neproměníte, což je sice nepříjemné, ale neznamená to konec nadějí, alespoň by neměl. Pokud jste si totiž vědomi svých vlastních schopností a víte, že pravidelně proměňujete oněch 33 %, tak se může stát, že putt neproměníte. Jdeme na druhou jamku a putt z 10 metrů opět neproměníte. I to se může stát. A opět, pokud jste si vědomi vlastních schopností, tak víte, že momentálně je vaše úroveň taková, že 2/3 puttů z 10 metrů neproměníte. Na třetí jamce putt z 10 metrů proměníte a jste tam, na co momentálně máte schopnosti.

Je proto řešení si například na tréninku hodit 50 nebo 100 puttů z 5, 7 a 10 metrů, abyste měli přehled o tom, jaká je vaše momentální úroveň a vy se tak nedostávali na turnajích zbytečně pod tlak, kvůli pocitu, že byste měli házet lépe, než doopravdy házíte a na co momentálně reálně máte (přestože to teď může znít nepříjemně).

Vraťme se ještě k hodu driverem. To, že se vám jednou povedlo hodit 140 metrů, je skvělá věc, ale ještě neznamená, že to zvládnete házet pravidelně, přestože se na tu úroveň můžete jednou dostat. Když jste ale pak na turnaji a jste si toho vědomi, nerozhodí vás, když se vám nepovede hodit tak daleko, jako například vašim protihráčům ve flightu. Vy totiž máte svou hru a je potřeba se jí držet, jinak začnete zbytečně vymýšlet a zkoušet věci, které jsou vám cizí a vaše hra se vám může celá rozložit.

Závěr

Na závěr bych rád zopakoval, jak důležité je, být si vědom vlastních schopností. Můžete si díky tomu vytvořit plán pro vaši hru, protože víte, čeho jste schopný. Dokážete díky tomu lépe udržet vaše soustředění, protože vás nerozhodí neproměněné putty nebo lepší hody soupeře. Ubydou vám negativní myšlenky o tom, jak se vám dneska nedaří a vy se obecně můžete cítit lépe. Navíc vám to může pomoci se například rozhodovat i tom, v jakých případech podstoupit určité riziko. V případě, že hned za košem je OB, může pro vás být v některých případech příjemnější si pod koš jen přihodit nebo házet jiný druh hodu. Tak ať to lítá!

Zdroje:

Hartl, P. a Hartlová H. (2000) Psychologický slovník. Vyd. 1. Praha: Portál

© 2018 Ulevit hlavě Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky