Stanovení cílů

05.06.2022

Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví je, užívají si společnost kamarádů a dělají něco pro své zdraví a to nejen fyzické, ale i psychické. "Nic víc" od toho nepotřebují. Často je spojuje jedna věc, cíle. Sportovci si stanovují cíle. Někteří před začátkem sezóny, někteří v průběhu a někteří si je nedávají vůbec. Na konci pak přemílají, zda své cíle naplnili či nenaplnili. Někdy jsou šťastní a někdy také velmi smutní, protože svých cílů nedosáhli. Nebo alespoň mají ten pocit a já vám zkusím vysvětlit proč to tak může být.

Stanovení cílů je velmi důležitá věc, a přestože se zdá na pohled jednoduchá, není tomu úplně tak.

"Na konci sezóny chci být lepší tanečník než na začátku."

To vypadá celkem jednoduše. Lámání chleba pak přichází na konci sezóny. Jsem lepší než na začátku? Asi ne, nebo jo? Ostatní tancují lépe než já a to někteří na začátku sezóny tancovali hůře. Tak to asi nejsem lepší než na začátku.

Možná to zklamání ale nepřichází kvůli nesplnění cíle, ale kvůli tomu, že ten cíl byl nevhodně nastavený. Vy totiž můžete být lepší tanečník, než tomu bylo na začátku sezóny, jen nevíte, jak to poznat. Pojďme se podívat na to, jak byste mohli cíle nastavovat o trochu lépe. Nemusíte využít veškeré body, které budu zmiňovat, ale mohly by vám pomoci.

Vycházet budu ze základního principu techniky SMART. Každé písmenko ze slova SMART pod sebou něco skrývá.

S - specifický

Cíl, který si stanovujete, by měl být specifický a měli byste tedy vědět, čeho chcete dosáhnout. Na příkladu výše, jsme si ukázali, že je těžké poznat, zda jste se zlepšili jako tanečníci celkově, protože zahrnuje velké množství faktorů. Můžete si ale nastavit cíle konkrétnější. Například, že se naučíte tancovat nový taneční prvek, který jste doteď neuměli.

M - měřitelný

Měřitelnost jsem nakousl již v předchozím odstavci. Je potřeba, abyste dokázali poznat, že jste cíle dosáhli. U tanečního prvku vám může trenér říct, jestli ho tančíte správně. Také si v zrcadle nebo na videu můžete zkontrolovat, že jste ho 5x za sebou zatančili správně. Nebo si dáte takový cíl, ze kterého to poznáte na první dobrou. Dáte si za cíl, že se zúčastníte tří battlů v rámci sezóny. Odchodíte 90 % tréninků, nebo že se zúčastníte 3 ze 4 soutěží.

A - ambiciózní

Cíl by pro vás měl být přiměřenou výzvou. Tudíž by neměl být ani příliš lehký, ale ani příliš náročný. 100 % tréninků je ambiciózní příliš a 20 % může být pro změnu málo. Jeden taneční prvek za celou sezónu je možná málo, deset tanečních prvků může být hodně.

R - reálný

Jaký máš vliv na tvůj cíl? Jak je reálné, že svého cíle dosáhneš? Je potřeba si nastavit takový cíl, který můžete ovlivňovat vašimi činy a přístupem. Můžete chtít vyhrát Mistrovství Český republiky, ale tam vás bude hodnotit porota a taky proti vám budou soutěžit soupeři, kde jejich výkon neovlivníte. Můžete ale chtít podat co nejlepší výkon a zatančit sestavu, kterou jste se naučili.

T - termínovaný

Na závěr je důležité si stanovit termín, do kterého ho chcete zvládnout. Do poloviny sezóny, za jeden měsíc nebo do začátku sezóny nové.

Shrnutí

Jak můžete vidět, body se navzájem prolínají. Ambicióznost s termínem, specifičnost s měřitelností a tak dále. Nemusíte se do toho vrhnout hned po hlavě a překopat všechno, co jste do teď dělali, ale až příště budete uvažovat nad tím, co byste rádi do konce sezóny nebo měsíce zvládli, zkuste si vzpomenout na nějaký z těchto bodů. Možná vám to dokáže dodat na konci sezóny větší pocit spokojenosti. Pokud byste si nevěděli rady, tak věřím, že vaši trenéři vám s tím rádi pomůžou, jelikož mají s tancováním větší zkušenosti a mohou třeba lépe odhadnout, jak dlouho trvá se určitý taneční prvek naučit nebo jaký pokrok v rámci vašich tanečních schopností je za jednu sezónu reálný.


Článek psaný pro https://www.tsnolimit.cz/jak-si-stanovit-cile/

© 2018 Ulevit hlavě Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky