Vnitřní řeč

16.06.2021

Nemusíme chodit kolem horké kaše. Každý z nás se už se svou vnitřní řečí setkal. Možná to jen nenazval přímo takhle. Někdo v tom vidí sám sebe, jak si našeptává do jednoho a druhého ucha. Někdo vidí panáčka na každém rameni, kde ho jeden podporuje a druhý sráží dolu. Někdo pro změnu jen slyší svůj hlas, který mu zní v jeho hlavě nebo si ho polohlasně říká. To už vám přijde povědomé? Myslím, že ano.

Vnitřní řeč je neoddělitelnou součástí výkonu sportovce. Dokáže nás nabudit k těm nejlepším výkonům, ale úplně stejně jednoduše nás dokáže srazit na kolena, ze kterých nejsme schopní se zvednout po celý turnaj. Proto je velmi důležité umět pracovat se svou vnitřní řečí, tedy tím, co si sami sobě říkáme. Existují 3 základní druhy vnitřní řeči a ke všem se v článku dostaneme.

K tomuto článku mě inspirovala nejen má diplomová práce, ve které toto téma v jedné z kapitol rozebírám, ale také dva poslední discgolfové turnaje, které byly na JomezPro. V obou turnajích mi to naznačilo, co můžeme dokázat sami se sebou, pokud k sobě mluvíme určitým způsobem.

Prvním příkladem je Eagle McMahon na nedávném turnaji Portland Open 2021 ve druhém kole. Videa z F9 i B9 najdete na JomezPro na youtube, pokud si je budete chtít pustit (přidám odkazy pod článek). Díky tomu, že Eagle měl mikrofon, tak bylo slyšet, co si sám sobě říká. Na jeho slova reagovali i komentátoři.

V přední devítce na jamce číslo 8 je slyšet věta "Open your hips up." Eagle v tomto případě používá takzvanou instrukční vnitřní řeč, kdy si připomíná, co je potřeba udělat buď v dané situaci nebo na co myslet při nadcházejícím hodu. To může sportovci pomoci při různých situacích, ve kterých se ocitne. Například pokud hází nízké putty, může se instruovat větou nebo heslem k tomu, aby nezapomněl dát ruku výš ("Dej ruku vejš!" nebo jen "Vejš!"). Může si ale také připomenout, aby disk více roztočil a dal mu více rotace (například heslem: "Rotace!"). Tím si jednoduše připomíná, co musí v danou chvíli udělat a s čím měl v předchozích situacích potíže. V celé první devítce hrál Eagle skvělý discgolf a končil se skóre -7 po první polovině druhého kola.

Ovšem ve druhé devítce přišel zlom a Eagle v jednu chvíli ztratil kontrolu nad svými emocemi, svým soustředěním a svou vnitřní řečí. Začal používat negativní vnitřní řeč. Pokusím se to rozebrat postupně.

Hned na jamce číslo 10 po svém druhém hodu použil větu: "You monkey. What is that? You threw it so bad." tedy něco jako "Ty jsi opice. Co to je? To jsi hodil dost špatně." To je ale jen zlomek toho, co bylo možné slyšet, jelikož nějaká slova následovala i po jeho puttu z velké vzdálenosti na stejné jamce a nedokážeme říct, co všechno si Eagle pro sebe říkal mezi hody. Byly to v podstatě první dva hody, které se mu v jeho druhém kolem nepovedly, ale dost ho rozhodily.

Eaglovo negativní řeč se projevila hned na dalším hodu, na jamce číslo 11, kdy svůj drive hodil do OB a na puttu, který neproměnil. Bylo z toho hned první bogey.

V negativní řeči pokračoval i na jamce číslo 12 po svém druhém hodu a obecně se na jeho reakcích a pohybech začala projevovat frustrace.

Přestože se jeho vnitřní řeč na chvíli uklidnila nebo alespoň ve videu nebyla slyšet, tak se znovu projevila na jamce číslo 16, kdy pronesl větu při svém puttu "Are you scared of life?", takže něco ve smyslu "Bojíš se života?" a opět se ponořil do negativní vnitřní řeči.

To se odrazilo při jeho následujícím puttu hned na další 17. jamce, kdy svůj putt neproměnil a opět ho doplnil větou: "That was your worst putt you have ever throw in your life", takže opět něco jako "To byl tvůj nejhorší putt v životě". Eaglovi se nepodařilo zpracovat předchozí nezdar na jamce 16, který se projevil i zde.

Druhou devítku pak díky druhému birdie na jamce 18 částečně zachránil a zakončil ji se skóre -1. Celkově tedy -8. To jsou velmi rozdílné dvě devítky (přestože můžeme debatovat o obtížnosti jedné a druhé).

Pro dokreslení důležitosti vnitřní řeči vám ještě přidám druhou ukázku. Tu zmínil sám Jeremy Koling v jeho tréninkovém kolečku na turnaji Resistance Discs Open 2021 na zadní devítce. Myslím, že nejlepší bude si samotnou pasáž pustit, začíná kolem času 26:20 (pokusím se pod článek přidat odkaz v přesný čas). Big Jerm popisuje Nate Sextonovi situaci při puttování, kde každý zná situaci u puttu, kdy si říká, co všechno může proběhnout špatně a co všechno může pokazit. Minulý týden se ale rozhodl svou vnitřní řeč změnit. Začal přemýšlet nad tím, co všechno na té situaci má rád a co se mu na ní líbí. Říká, že se rozhodl všechny ty okolnosti při puttu přeměnit na pozitivní a všechny je využít k tomu, aby putt proměnil. Nepovažoval vítr za ohrožující pro jeho putt, ale za nápomocný pro jeho putt. Změnil svoje uvažování a vnitřní řeč nad aktuální situací. Použil pozitivní vnitřní řeč.

Jak je vidět z předchozích řádků, vnitřní řeč hraje ve výkonu obrovskou roli a dokáže člověka udržet soustředěného a pomoci mu ve výkonu, ale stejně tak ho dokáže srazit na zem a držet ho tam po nějakou dobu. Pokud by se Eaglovi začalo nedařit dříve, mohlo jeho druhé kolo dopadnout také velmi špatně. Alespoň na poměry Eagla McMahona, jednoho z aktuálně nejlepších discgolfistů planety. Rád bych ještě dodal, že jsou to samozřejmě čistě jen mé interpretace z videa. Eagla to mohlo, ale také nemuselo ovlivnit.

Puttování je jedna z nejnáchylnějších situací pro rozhození sebedůvěry discgolfisty. Obzvlášť v případě, kdy nepromění jednoduchý putt a negativní vnitřní řeč se přímo nabízí. Zkuste ale do příště tohle změnit. Nenadávat si, neříkat si, jak šílený hod to byl a jaký jste blbci. Nepolemizujte nad tím, co všechno vám při nadcházejícím hodu bude vadit a co by vám mohlo váš putt pokazit. Použijte to, co zkusil Big Jerm, otočte situaci a vnímejte ji jako příležitost, a ne jako trest. Využijte pozitivní nebo instrukční vnitřní řeč. Ať to lítá!

Doporučuju si videa, kde je Eagle pustit a zaměřit se výhradně na jeho hody, chování, řeč a reakce.

Překlady jsou mé vlastní a nejsou dokonalé, ale snad vám pro představu toho, co Eagle a Jeremy říkají budou stačit a angličtináři si to sami přeloží :-)

Odkazy:

https://youtu.be/psJ6AN8umJQ?t=1580  Jeremy Koling při jeho tréninkovém kole

https://www.youtube.com/watch?v=4XnDHEOioP0 FRONT9 Portland Open 2021

https://www.youtube.com/watch?v=YA9-ufxSPIk BACK9 Portland Open 2021


© 2018 Ulevit hlavě Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky